ikona rss

20 kwiecień 2024 Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

BARDO
Miasto cudów * Miasto na szlaku cysterskim * Złote wrota Ziemi Kłodzkiej


Bardo - niewielkie, niespełna trzytysięczne miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego - położone malowniczo w miejscu, gdzie rzeka Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich.

Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich oraz dominująca nad miastem i jego historią barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc tradycyjne funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, posiada wszelkie atuty, aby stać się ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej dla Dolnego Śląska i nie tylko.

Dodatkową zaletą jest łatwa dostępność komunikacyjna: przecinająca gminę droga krajowa E8 (Warszawa-Wrocław-Praga/Wiedeń), linia kolejowa Wrocław - Praga, połączenia autobusowe, a także bliskość Wrocławia - najbliższe lotnisko (79 km).

Ponad 900-letnia historia miejscowości wiąże się ze szczególną obecnością Matki Boskiej. Bardo już od XIII w. jest ważnym miejscem pielgrzymkowym - do cudownej figurki Matki Boskiej Bardzkiej w postaci najstarszej drewnianej rzeźby na Dolnym Śląsku, pielgrzymowali przez wieki pątnicy z Czech i Śląska; w XVIII wieku odprawiano tu rocznie 4000 fundowanych mszy! Ogromna świątynia, w której znajduje się figurka powstała w latach 1686-1704. Swój przepiękny wystój zawdzięcza znanym na Śląsku barokowym artystom. Szczególnie wart zobaczenia jest prospekt organowy, dzieło rzeźbiarza Heinricha Hartmanna i ołtarz główny, dzieło Mikołaja Richtera, z obrazem Michaela Willmanna oraz figurką Matki Boskiej.
Bardo ze swoim zespołem klasztornym jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Cysterskim. Podobnie jak w innych klasztorach Dolnego Śląska Cystersi prowadzili tu działalność aż do czasu sekularyzacji.

Niemniej atrakcyjne dla turystów są tereny całej gminy Bardo rozciągające się wzdłuż Gór Bardzkich. Przyroda sprawia, że gmina Bardo jest rajem dla rowerzystów, wędrowców, kajakarzy, wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych. Jest także wymarzonym miejscem dla tych, którzy szukają spokoju i wytchnienia na łonie urzekającej natury.


Szlaki turystyczne: do Srebrnej Góry, Złotego Stoku i Ząbkowic Śl.

Szlaki rowerowe: „Cisy", „Wokół Kalwarii", „Górami Bardzkimi i Złotymi"

Spacery: brzegiem rzeki do Parku za Nysą, na Wzgórze Różańcowe, do reliktów zamku średniowiecznego, na Górę Kalwarię z barokowymi stacjami drogi krzyżowej, Studzienką Maryi i Górską Kaplicą (852 m n.p.m.) - Msza Św. o godz 11.00 w niedzielę w sezonie letnim

Atrakcje: Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary z XII-wieczną figurką Matki Bożej i barokowymi organami, ołtarz z obrazem M. Willmana, pocysterski barokowy klasztor, Muzeum Sztuki Sakralnej, ruchoma szopka panoramiczna, kamienice - budynki dawnych zajazdów i gospód (XVIII w.), zabytkowy most kamienny.

Punkty widokowe: Obryw Skalny, Piękny Widok, Miejsce Hrabiowskie.

Na terenie gminy: rezerwaty przyrody Cisy i Cisowa góra, pozostałości po fortyfikacjach

Imprezy: Jarmark Wielkanocny, Noc Świętojańska, MTBike Challenge, Konkursowa Jazda Samochodowa o puchar Burmistrza, BardoNALD, Dożynki Gminne, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Przegląd Zespołów Kolędniczych Bardo-Szopka

Artyści:

  • Jan Giejson - rzeźbiarz,
  • Bogdan Ziętek - rzeźbiarz,
  • Michał Rajczakowski - malarz,
  • Janusz Dawidowicz - mim


Dojazd: droga krajowa nr 8, PKP, PKS

 

 

BARDO W LICZBACH

 


 

 

Bardo - liczba mieszkańców: 2779


Powierzchnia: 4, 71 km²
Położenie geograficzne: szer. pn 50º 30' 22 '' dł. geog. 16º 44' 55'' ( punkt odniesienia działka nr. 404 )
Wysokość n. p. m. 281 ( punkt odniesienia Rynek 2 )
Województwo Dolnośląskie, Powiat Ząbkowicki, Gmina Bardo


Odległości:

  • do granicy czeskiej: Kudowa Zdrój - 50 km, Boboszów - 60 km
  • Warszawa: 420 km
  • Kraków: 282 km
  • Poznań: 258 km
  • Wrocław: 77 km
  • Berlin: 405 km
  • Praga: 210 km
  • Wiedeń: 406 km
«Kwiecień, 2024   
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930